Blog

Najnowsze wpisy

Statystowanie w filmach – zawód czy zabawa?

statystowanie w filmach – zawód czy zabawa?

Role dalszoplanowe lub statystowanie w filmach rzadko zostaje zapamiętane przez publiczność. Jednak gdyby nie statyści – wiele filmów nie budziłoby żadnego wrażenia.

I choć, gdy przebrzmią końcowe sceny, a na ekranie pokazuje się lista osób zaangażowanych w tworzenie filmu i widać aktorów podpisanych jako „leżący w kałuży” lub „kobieta z siatkami”, wiele osób się z tego podśmiewa, to właśnie te małe role i rólki budują całe tło dla głównej historii. Nic więc dziwnego, że osoby zainteresowane aktorstwem w ten sposób budują swoją historię związaną z filmem.

Kim jest statysta?

Statystka lub statysta to osoba, która w filmie gra role epizodyczne. Kim jednak jest w normalnym życiu? Nie ma na to żadnej reguły. Zdarzają się osoby, które skończyły studia aktorskie, grają w teatrze lub w ogóle, a występowanie w niewielkich rólkach traktują jako potrzymanie kontaktu z zawodem. Wielu jest także naturszczyków, którzy kontakt z filmem traktują jak odskocznię od codzienności.statystowanie w filmach – zawód czy zabawa?

Czy da się żyć ze statystowania?

Zazwyczaj dniówka dla statysty to około 30-60 złotych, w zależności od tego, ile czasu spędzi na planie. Jak widać więc, za byciem statystą idą pewne zarobki, nie pozwolą się one jednak utrzymać, tym bardziej, że ilość zleceń dla jednej osoby jest raczej ograniczona. Na większe zarobki mogą liczyć jedynie nieliczni, najczęściej należą do nich statyści, grający role charakterystyczne.

Jak zostać statystą?

Najlepiej, jeśli chcemy zostać statystą i zagrać w filmie lub wystąpić w telewizji, nawiązać kontakt z odpowiednią firmą. Agencje statystów prowadzą ciągłą rekrutację i poszukują nowych twarzy (możesz zgłosić się również do nas). Z agencji dostaje się zaproszenie na castingi lub oferty współpracy. Można również samemu spróbować zdobyć rolę, szukając informacji o castingach w sieci, jednak to długie i żmudne zajęcie.


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *