Blog

Najnowsze wpisy

Statystowanie w filmach – zawód czy zabawa?

statystowanie w filmach – zawód czy zabawa?

Role dalszoplanowe lub statystowanie w filmach rzadko są zapamiętuje publiczność. Jednak gdyby nie statyści – wiele filmów nie budziłoby żadnego wrażenia. Choć, gdy przebrzmią końcowe sceny, a na ekranie pokazuje się lista osób zaangażowanych w tworzenie filmu i widać aktorów podpisanych jako „leżący w kałuży” lub „kobieta z siatkami”, wiele osób się z tego podśmiewa, to właśnie te małe role i rólki budują całe tło dla głównej historii. Nic więc dziwnego, że osoby zainteresowane aktorstwem w ten sposób budują swoją historię związaną z filmem.

Kim jest statysta?

Statystka lub statysta to osoba, która w filmie gra role epizodyczne. Kim jednak jest w normalnym życiu? Nie ma na to żadnej reguły. Zdarzają się osoby, które skończyły studia aktorskie, grają w teatrze lub w ogóle, a występowanie w niewielkich rólkach traktują jako potrzymanie kontaktu z zawodem. Wielu jest także naturszczyków, którzy kontakt z filmem traktują jak odskocznię od codzienności.

statystowanie w filmach – zawód czy zabawa?Czy da się żyć ze statystowania?

Zazwyczaj dniówka dla statysty to około 30-60 złotych, w zależności od tego, ile czasu spędzi na planie. Jak widać, za byciem statystą idą pewne zarobki ale nie pozwolą się one jednak utrzymać, tym bardziej, że ilość zleceń dla jednej osoby jest raczej ograniczona. Na większe zarobki mogą liczyć jedynie nieliczni, najczęściej należą do nich statyści, grający role charakterystyczne.

jak zostać statystąJak można zostać statystą?

Najlepiej, jeśli chcemy zostać statystą i zagrać w filmie lub wystąpić w telewizji, nawiązać kontakt z odpowiednią firmą. Agencje statystów prowadzą ciągłą rekrutację i poszukują nowych twarzy (możesz zgłosić się również do nas). Z agencji dostaje się zaproszenie na castingi lub oferty współpracy. Można również samemu spróbować zdobyć rolę, szukając informacji o castingach w sieci, jednak to długie i żmudne zajęcie.

Agencja statystów Gdańsk  Najlepsza agencja hostess  Agencja aktorska jak się dostać?  Casting na statystów jak wygląda?


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *