Blog

Najnowsze wpisy

Kto to jest statysta?

kto to jest statysta

Kto to jest statysta?

Popularność branży statysty wzrasta razem z rozwojem branży filmowej. Liczba produkowanych filmów czy reklam telewizyjnych stale cały czas rośnie. Co za tym idzie, zapotrzebowanie na statystów jest coraz większe. Nie wszyscy jednak jeszcze dokładnie wiedzą, kto to jest statysta pracujący na przykład w agencji Infernal. W poniższym poście rozwiejemy te wątpliwości i wyjaśnimy, w jaki sposób można zacząć zarabiać na statystowaniu.

kto to jest statystaKim jest dokładnie statysta?

Statysta to uczestnik, który bierze udział w planach nagraniowych filmów, reklam, seriali i różnego rodzaju programów rozrywkowych, ale nie odgrywa tam większej roli i nie mówi żadnych kwestii. Statyści tworzą przede wszystkim tłum na ulicach lub są naturalnymi przechodniami czy też gośćmi danej restauracji, sklepu, kina czy innego miejsca. Statyści to osoby, które w scenach mają rolę przechodzących przez korytarze w szpitalu pacjentów lub publiczność na koncercie. Bez określonej liczby statystów realizacja filmowa byłaby bez charakteru, ale w żadnym wypadku nie można nazwać statystów tylko tłem. W znacznie większej ilości przypadków statyści są niewyraźni w konkretnych scenach, ale są integralnymi osobami poszczególnych wydarzeń i wprowadzają do realizacji odczucie dużej naturalności.

Statysta nie potrzebuje mieć za zbytnio wykształcenia zawodowego, tj. skończonej szkoły artystycznej. W wielu przypadkach tak właśnie jest, gdyż początkujący aktorzy zaczynają swoje pierwsze kroki od statystowania. Po zdobyciu doświadczenia i zainteresowaniu swoją osobą oraz wyglądem statysta ma wtedy szansę na dostanie dużo korzystniejszej roli. W szczególności ważna jest kwestia tego, że statystą może stać się osoba w każdym wieku, na przykład:

  • dziecko,
  • nastolatek,
  • osoba dorosła,
  • senior.

Kto może zatrudnić statystę?

Kiedy już udzieliliśmy odpowiedzi na pytanie, kto to jest statysta, przychodzi w ostatecznie pora na doprecyzowanie informacji związanych ze szczegółami tego zawodu. Odszukanie pracy na planie zdjęciowym na własną rękę jest niesłychanie ciężkie. Większość jednak adeptów statystowania rozpoczyna od nawiązania współpracy z agencją statystów. Renomowana agencja statystów zrzesza osoby zainteresowanie statystowaniem i zapewnia dla nich zlecenia w produkcjach filmowych o różnym charakterze.

Osoby zainteresowane pracą w zawodzie statysty powinny odszukać dobrą agencję i wysłać zgłoszenie na casting. W naszej agencji artystycznej casting można odbyć online – wystarczy wysłać swoje zgłoszenie poprzez formularz znajdujący się na naszej witrynie internetowej.

Więcej sugestii dotyczących pracy oraz dodatkowych korzyści z niej wynikających znajdziesz pod adresem strony www naszej agencji w zakładce casting. Zaczęcie współpracy z agencją może być pierwszym krokiem do zaczęcia kariery aktora lub tylko dodatkową formą dorobienia sobie nie małych pieniędzy.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *