Blog

Najnowsze wpisy

Portfolio fotomodelki

portfolio fotomodelki

Portfolio fotomodelki — jak powinno wyglądać?

Portfolio modelki lub fotomodelki jest podstawą otrzymania zatrudnienia do profesjonalnych sesji fotograficznych i pokazów mody. Jeżeli dopiero zaczynasz rozpoczęcie kariery w modelingu i nie masz pojęcia, w jaki sposób przygotować wybór fotografii składających się na Twoją wizytówkę, przeczytaj nasz poradnik.

Skąd uzyskać zdjęcia całej sylwetki?

Przede wszystkim portfolio fotomodelki musi reprezentować wysoką jakość. Jeśli przygotujesz dla siebie zbiór zawierający tylko amatorskie zdjęcia – robione telefonem przed lustrem czy selfie – efekt raczej nie będzie za bardzo zachęcający niezależnie od Twojej urody czy potencjału. Warto więc pomyśleć, w jaki sposób zrobić profesjonalne fotografie całej sylwetki, które mogą się przydać później w przypadku pracy.

portfolio fotomodelkiSesja TFP

Na znakomitym portfolio zależy zarówno fotomodelkom, jak i fotografom. Przewarzającym zjawiskiem są działania na zasadach TFP (ang. time for picture). Mówiąc krótko, jest to często forma barterowej wymiany przynoszący korzyści dla każdej osoby. Ty pozujesz przed obiektywem, a z kolei fotograf realizuje swoją pracę, w efekcie we dwoje zyskujecie zdjęcia. Takie zadania są darmowe, więc nie musisz za nią płacić, ale nie dostajesz również honorarium (poza cennymi dla Ciebie w tym momencie zdjęciami).

Nie zmienia to faktu, że podobnie jak modelka, oraz fotograf w czasie sesji TFP powinni odzwierciedlać się maksymalnym zaangażowaniem. Choć nie jest to zlecenie komercyjne, dla obu stron powinien liczyć się wynik efektu, z którego będą przecież korzystać w branży. W dobie Internetu odszukanie fotografów zainteresowanych współpracą TFP jest dosyć łatwe. Należy jednak pamiętać o ustaleniu określonych warunków jeszcze przed udziałem w zdjęciach.

fotomodelka zdjęciaProfesjonalna sesja zdjęciowa — jak zostać fotomodelką?

Jeśli jesteś zdeterminowana, żeby utworzyć sobie portfolio fotomodelki, które umożliwi uzyskanie angaży i udział w fantastycznych projektach, rozważ inwestycję w fachową sesję dla modelek. Skoro masz zamiar zapłacić fotografowi za pracę, wybierz takiego, który specjalizuje się w zdjęciach, na jakich Ci zależy, które potem zostaną zaakceptowane przez agencje. Marzysz o czarno-białym zdjęciu? A może kreatywnej sesji w stroju kąpielowym w ciekawym miejscu? Nie zawsze uda się wykonać wymarzone zdjęcia na zasadzie bezpłatnej współpracy FTP. Nie zapomnij ponadto o przeanalizowaniu cenników fotografów, aby wybrać korzystną dla Ciebie ofertę.

Selekcja fotografii do portfolio fotomodelki

Oto kilka najlepszych zasad dobrego portfolio fotomodelek.

Po pierwsze, pokaż swoją naturalną twarz. Nie przesadzaj z make-up, nie ukrywaj określonych cech swojej sylwetki, ani twarzy. Album ma być czytelny. W pierwszej kolejności prezentować Twój wygląd jak na przykład:

  • cerę,
  • fryzurę,
  • sylwetkę,
  • mimikę,
  • wzrost,
  • postawę ciała i jej inne wyróżniki jak np. odstające uszy czy duży nos.

Po drugie, zadbaj o kreatywność. Portfolio budowane wyłącznie z kilku zdjęć na takim samym tle, w jednakowej stylizacji, nie jest dobrze postrzegane przez wiele osób. Opłaca się wziąć udział w kilku a najlepiej kilkunastu różnych sesjach lub przeszukać własne archiwum, aby odszukać swoje piękne fotografie.

Po trzecie, pośród kilku lub kilkudziesięciu zdjęć w portfolio fotomodelki powinny znajdować się polaroidy, czyli zdjęcia całego ciała zrobione na jednobarwnym tle. Standardowo panie pozują na nich w strojach kąpielowych, a panowie w bokserkach. Polaroidy wykonuje się z przodu, z tyłu i z profilu, aby dzięki temu pokazać na nich całą sylwetkę.

Jeżeli, przygotowujesz zdjęcia dla konkretnej agencji lub witryny internetowej, sprawdź najpierw, czy istnieje określony regulamin ze szczegółami dotyczącymi formy takiego zbioru zdjęć. W Polsce jest sporo agencji, które poszukują cięgle modelek o ciekawej urodzie do różnych zleceń. Powodzenia!


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *