Blog

Najnowsze wpisy

Jak zostać aktorem?

jak zostać aktorem

Jak zostać aktorem? – agencja aktorska Infernal podpowiada

Jak zostać aktorem? – o wykonywaniu zawodu aktora wiele osób marzy już od wczesnego dzieciństwa, realizując się podczas różnego rodzaju przedstawień szkolnych. Inni natomiast odkrywają swój artystyczny potencjał dopiero wtedy, kiedy dorastają. W wielu przypadkach decyzja o obraniu takiej kariery życiowej jest podejmowana, gdy człowiek jest w nieco starszym wieku. Jak wobec tego spełnić swoje aktorskie marzenie? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Czy każdy może zostać profesjonalnym aktorem?

Niektórzy z nas żyją w twierdzeniu, że aby zostać aktorem, należy spełniać wymogi lansowane przez kolorowe brukowce. Tymczasem aktorska rzeczywistość wygląda znacznie inaczej. Czasem do konkretnej roli poszukiwana jest osoba wyróżniająca się cechą, która w rzeczywistym mniemaniu jest sprzeczna z ideałami urody.
Wynika z tego, że aktorem może zostać każda osoba, która posiada tak zwane „to coś”, co w danej chwili jest poszukiwane przez reżysera. Może to być umiejętność prezentowania emocji, wcielania się w dane postacie, znajomość języków obcych, a nawet umiejętności taneczne czy prawo jazdy. Im więcej charakterystycznych cech posiadasz, tym dużo większe szanse na to, by zdobyć rolę w wymarzonym filmie.

jak zostać aktoremSzkoła teatralna – jak się można dostać?

Oczywiście całkiem innymi prawami rządzą się teatry. Aby zostać aktorem teatralnym, należy przede wszystkim ukończyć szkołę teatru, a następnie zdobyć rolę podczas castingu. Przyszły aktor musi nie tylko zdać na odpowiednio dużym poziomie maturę – najbardziej brane pod uwagę przedmioty to język polski, historia oraz język obcy – ale także zdać egzamin wstępny.
Na tego typu egzaminie należy między innymi zaprezentować wybrane przez siebie utwory literackie:

  • wiersz współczesny,
  • prozę klasyczną,
  • wiersz klasyczny,
  • prozę współczesną,
  • jeden dowolnie wybrany przez siebie utwór.

agencja aktorska jak się dostaćTrzeba również zaśpiewać określoną piosenkę po polsku z pokładem muzycznym albo bez podkładu.
Na studiach aktorskich ceniona jest wyobraźnia, indywidualizm oraz nieszablonowe podejście do tematu, dlatego podczas prowadzonej rekrutacji osoby otrzymują do wykonania zadania wcielenia się w nietypową rolę. Ze studiowaniem aktorstwa na PWST wiązał się również cenzus wieku. Osoby powyżej w wieku powyżej 24 lat nie mogły startować na studia. Aktualnie to ograniczenie zostało zniesione.

Jak zostać aktorem bez wykształcenia aktorskiego?

Aby wykonywać zawód aktora, nie trzeba koniecznie kończyć studiów aktorskich. Owszem, szkoła wyższa daje gwarancje obcowania ze sztuką najwyższych lotów. To także duża szansa na poznanie wielu utalentowanych wykładowców, którzy na co dzień są praktykami w teatrze czy na planie zdjęciowym. Jednak studia aktorskie nie są tak bardzo wymagane.

Ważniejsze od wiedzy teoretycznej są talent, charyzma czy określona prezentacja. Istotna jest także cierpliwość i siła w dążeniu do zamierzonego celu, a także umiejętność radzenia sobie z krytyką. Wymarzoną rolę można zdobyć, chodząc na różnego rodzaju castingi. W dobie Internetu angaże na występ możemy uzyskać, nie wychodząc nawet z domu. W ten sposób działa nasza agencja aktorska Infernal, która cały czas prowadzi nabór na epizodystów, statystów oraz aktorów do seriali, filmów czy reklam telewizyjnych. Wystarczy tylko przesłać swoje zgłoszenie z aktualnymi zdjęciami przez nasz formularz casting. Na wskazanej stronie zdobędziecie jeszcze więcej informacji, jak spełniać swoje aktorskie marzenia.

Agencja aktorska  Udział aktora na targach w Warszawie  Jak zostać fotomodelką?  Casting na statystów jak wygląda?

1 komentarz

  • Wioletta 4 września, 2021 - 7:30am

    Witam mam na imię Wioletta mam lat 24 mam rude długie włosy naturalne mieszkam na śląsku ale kończę prawo jazdy to zawsze gdzieś na casting bym mogła podjechać , jestem szczupła , miła , uczciwa , poszłam do szkoły fryzierskiej i bardzo żałuję , bo od zawsze chciałam zostać aktorka , nie mam ukończonej szkoły aktorskiej i nie wiem czy gdzieś bez doświadczenie by mnie przyjęli , bardzo mi zależy to takie moje marzenie które nigdy nie spełni ,pracuję w sklepie i żałuje że nic nie mogę zmienić żeby pójść w stronę castingów do seriali bo zły kierunek wybrałam. Pozdrawiam

    Odpowiedz


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *