Blog

Najnowsze wpisy

Statyści serial

statyści serial

Statyści serial. Na czym polega ich praca i jak odszukać plany zdjęciowe?

Aktorzy grający główne role przeważają na planie zdjęciowym i mają największe znaczenie dla odbioru serialu przez widownię, jednak także statyści wpływają na całość produkcji filmowej, jaki jest oczywiście serial. Jakie obowiązki mają? Na czym dokładnie polega ich praca? Jak wyszukać angaże dla statystów? W poniższym tekście odpowiadamy na te pytania.

Kim jest i co wykonuje statysta w serialu?

Mianem statysty w serialu telewizyjnym i każdej innej realizacji filmowej czy teatralnej określa się osoby, które grają role mało istotne z fabularnego punktu widzenia. Statyści pozostają w cieniu pierwszo- i drugoplanowych głównych aktorów, jednak pod kątem wizualnym mają spory wpływ na powstającą realizację, jakim jest serial między innymi dlatego, że ją uwiarygadniają. Właśnie statyści odpowiadają przede wszystkim za robienie tłumu ulicznego, występują w rolach kontrahentów w markecie, wcielają się w obsługę obiektów infrastrukturalnych, pacjentów w placówkach szpitalnych czy pasażerów pojazdów komunikacji miejskiej.

statyści serialObowiązki statysty w serialu polegają między innymi na:

  • udziale w przedstawieniach zbiorowych,
  • tworzeniu zbiegowiska w miejscach publicznych, na koncertach, eventach i innych wydarzeniach,
  • wcielaniu się w rolę zwykłych przechodniów.

Choć dla przebiegu fabuły absolutnie kluczową rolę odgrywają aktorzy pierwszo- i drugoplanowi, ciężko wyobrazić sobie serial telewizyjny bez statystów. Byłby oczywiście niewiarygodny i wyglądałby nienaturalnie. Taki serial zabijałby wygląd artystyczny, dlatego bez cienia przesady można potwierdzić, że statyści są ważni w każdej realizacji. Producent powinien zatem zadbać o udział doświadczonych i wyszkolonych statystów, którzy profesjonalnie wykonają swoją zadania.

Remigiusz P. - agencja aktorskaStatysta serialowy – wymagania i wynagrodzenia

Statyści serial – warto pamiętać, że statysta nie jest aktorem zawodowym – jeżeli masz zamiar wystąpić w tej roli, zapewne nikt będzie nie oczekiwał od Ciebie zdolności aktorskich ani doświadczenia w tej branży. W praktyce jest to stanowisko pracy dostępne praktycznie dla każdego, kto spełnia określone przez producenta kryteria dotyczące głównie wyglądu zewnętrznego. Odpowiedni wzrost, poszukiwany typ wyglądu, barwa włosów, data urodzenia, aparycja – najczęściej właśnie na tej podstawie rekrutowani są statyści do seriali.

Obowiązkiem statystów jest pojawienie się na planie nagraniowym w ustalony dzień i o wskazanej godzinie. Następnie wykonywanie poleceń reżysera lub kierownika planu. Osoby pełniące tę funkcję nie mówią żadnych kwestii. Tylko stoją, idą czy siedzą, zachowując się w sposób naturalny dla sytuacji granej w danej scenie. Bardzo często znajdują się na nagraniu przez jeden, maksymalnie kilka dni zdjęciowych. Za każdy otrzymują honorarium zależne nakładu pracy czy budżetu serialu. Wynagrodzenie z zasady waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

statyści do filmuJak można zostać statystą?

Statyści serial – interesuje Cię praca w dziedzinie statysty w serialu? Nic dziwnego – to doskonały sposób nie tylko na dynamiczny i przyjemny zarobek, ale przede wszystkim uzyskanie pierwszych doświadczeń na planie nagraniowym. Grając na przykład przechodnia, kontrahenta marketu czy jakąkolwiek inną rolę, w której grasz jako statysta serialowy, masz szansę przekonać się, jak wygląda tworzenie realizacji filmowych „od kuchni”. Być może będzie to Twój pierwszy krok do ważniej kariery w branży?

Jeśli masz zamiar zatrudnić na planie filmowym, jedną z możliwości jest poszukiwanie odpowiednich zleceń na własną rękę. Na przykład w anonsach ogłoszeniowych. Dużo lepszym rozwiązaniem jest natomiast zaczęcie współpracy z agencją statystów. Taka firma w Twoim imieniu zajmie się poszukiwaniem odpowiednich dla Ciebie przedsięwzięć. Wystarczy wysłać zgłoszenie na stronie internetowej w zakładce „Casting”. W zgłoszeniu należy podać dane na swój temat i czekać cierpliwie na kontakt.

Serial – poszukiwani statyści?

Nasza agencja służy wsparciem także wówczas, gdy to Ty jako producent czy realizator serialu szukasz doświadczonych i naturalnych statystów spełniających Twoje wymagania. Bogata baza potencjalnych twarzy pozwala na znalezienie ludzi, którzy idealnie pasują do wskazanych kryteriów.

Oferty pracy  Rekrutacja modeli  Poszukiwani statyści Wrocław

1 Komentarz

  • Hannah 5 października, 2023 - 2:35am

    Witam interesuje mnie rola statysty w firmie, praca w reklamie. Jestem aktywna, pełna zapału i pomysłów osobą. Kreatywnośc jest dla mnie istotną, ponieważ przez dłuższy czas pracowałam jako malarka, poetka, piosenkarka i pisarka. To jest moje hobby i sposób na życie. A przede wszystkim realizacja własnych marzeń. Na stałe mieszkam w Birmingham-UK. Interesują mnie castingi ale bardziej w Anglii. Jeśli macie jakieś ciekawe propozycje dla mnie, to chętnie wezmę to pod uwagę.

    Odpowiedz


Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *